Dünyanın en tehlikeli plajları

Dünyanın en tehlikeli plajları

Herkesin tatil rüyalarını süsleyen doğa harikası plajlar, bazen göründüğü kadar masum ve huzurlu olmayabiliyor. Kartpostal tadında karelere konu olan plajlar, uçurumları, köpekbalıkları, zehirli deniz canlıları ve piranhalarıyla, tatil hayallerini kabusa çevirebiliyor. İşte dünyanın en tehlikeli plajları...

r9E5ziAdSkmwHui2yj0cHQ.jpg

İngiltere'deki Burton Bradstock Plajı, sahile paralel uzanan tepelerden düşen kayalarıyla ciddi risk oluşturuyor.
ysXoxitj1068vIgjAtnJiQ.jpg

Mauritius'un 220 km açığındaki Reunion Adası sörfçülerin uğrak noktası olsa da köpekbalığı saldırılarıyla gündeme geliyor. Adada son 5 yılda 20 saldırı kayıt altına alınmış.
elnTOrmTt02pffOLBVKg8g.jpg

Queensland'ın güneydoğusunda yer alan Fraser Adası da yüzücülere köpekbalıkları ve zehirli denizanalarıyla biliniyor.
VeztqacPe0qVggLMKSogJA.jpg

60 binden fazla fok balığına ev sahipliği yapan Gansbaai, bu özelliğiyle köpekbalıklarının ilgisini çekerken, yüzmek için bölgeyi tercih insanlara da tehdit oluşturuyor.
op-gg_3ufkyvf7-D89gkkQ.jpg

Brezilya'nın Recife kentindeki popüler sahili, 1992 yılından günümüze kadar 50 köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yaptı.
oZoT2KjEEUCv0sy1-Ye9wQ.jpg

Çinlilerin yazın serinlemek için tercih ettiği kalabalık Shenzen plajı, 1-14 yaş aralığındaki çok sayıda çocuk boğulma vakasına sahne oluyor.
J1104Ij0UkG0FDKfi6O-og.jpg

Kuzey Avustralya sahillerinde görülen çok sayıda zehirli denizanası türü, 1883 yılından günümüze en az 70 kişinin ölümüne neden oldu.
WIZcY6fKuEKyPckqnVim1w.jpg

ABD'nin Florida eyaletindeki Volusia şehri, köpekbalığı saldırılarıyla bilinen plajlara ev sahipliği yapıyor. Bölgede 1882 yılından bu yana 267 saldırı kayıt altına alınmış. Bu rakam, Volusia'nın tek başına, tüm Güney Afrika'dan fazla köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yapması anlamına geliyor.
hFxvoVn6N0-kF4cC_GfWmA.jpg

Mumbai kentindeki Chowpatty Plajı, dünyanın en kirli denizlerinden birine açılıyor.
C0Fs_BRa306CoT155WLKog.jpg

Dünyaca ünlü Copacabana, köpekbalığı saldırılarına da tanık olsa da, bölge daha çok hırsızlık ve işlenen suçlarla tehdit oluşuyor.
FjB5LrIZBEGzatEOJgc_6w.jpg

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Bikini Mercanadası iki sebeple tehlikeli kabul ediliyor: Nükleer radyasyon ve köpekbalıkları. ABD, 1946-1958 yılları arasında 20 nükleer silahı Bikini Mercanadası'nda denemişti.
1ElJVJX42kG_Maho487DLQ.jpg

Kırmızı üçgen olarak bilinen ve Kaliforniya'nın kuzeyinde yer alan plajlar, beyazköpekbalıkların insanlara saldırdığı tüm vakalarında yüzde 11'ine ev sahipliği yapmış.
ImlLH4Xhu0iddO-Nxjo6AA.jpg

Hawaii'nin en büyük adası Kilauea, dünyanın en aktif volkanlarının yakınında yer alıyor. 1983 yılından beri adada püsküren lavlar, okyanusa akıyor. Yine Hawaii'de 1828'den günümüze 102 köpekbalığı saldırısı gerçekleşmiş.
0nW7eUKBQ0yHHQxVMAL1Fw.jpg

Çok sayıda boğulma vakasının yaşandığı "Zipolite" kelimesi, yere Nahuatl dilinde "ölüm sahili" anlamına geliyor. 2007-2009 yılları arasında cankurtaranlar bölgede 180 kişiyi boğulmaktan kurtardı.
6O-AztyIkEG_a7ZI_Y7QBA.jpg

Elektrikli yılanlar, piranhalar ve anaconda türü yılanlara ev sahipliği yapan Amazon sahilleri, dünyanın en tehlikeli plajlarını barındırıyor.
C8EVWN2z8E22Pd5pe2HMow.jpg

Kirli sularıyla Avrupa standartlarını sağlamak bir yana, bu konuda en kötüsü olan Staithes suları, akut ishal, ecoli, tifo, menenjit ve Hepatit A riski taşıyor.
 
Üst Alt