Edirne ve Kırklareli'nin 'köftede lezzet' rekabeti

Edirne ve Kırklareli'nin 'köftede lezzet' rekabeti

Trakya'nın komşu illeri Edirne ve Kırklareli arasında 'köftede lezzet' rekabeti devam ediyor. Her il kendi köftesinin lezzetiyle övünürken, tartışmaya zaman zaman oda başkanları ve köfteciler de katılıyor. İki kentin köftesini birbirinden ayıran ve tartışmalara neden olan en büyük özellik ise baharat kullanılıp kullanılmama tercihleri olarak öne çıkıyor.

glxwE0QKnESl9zxf0oQW9g.jpg

Trakya'nın komşu illeri Edirne ve Kırklareli arasında 'köftede lezzet' rekabeti devam ediyor. Her il kendi köftesinin lezzetiyle övünürken, tartışmaya zaman zaman oda başkanları ve köfteciler de katılıyor. İki kentin köftesini birbirinden baharat kullanılıp kullanılmaması ayırıyor. Edirne'nin köfte harcında kimyon kullanılıyor, Kırklareli köftesi ise baharatsız hazırlanıyor.
JDd5Z4lejUmkFQm-soB5fA.jpg

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne'nin bir asra yakın Osmanlı'ya başkentlik yaptığını söyledi. Kentte Osmanlı'dan gelen lezzetlerin devam ettiğini belirten Zıpkınkurt, "Tarifi Balkanlar'dan, Rumeli'den gelen meşhur Edirne köftemiz bu lezzetlerden biri. Edirne köftemizin tadı ve ünü, Kırklareli köftesinin de Tekirdağ köftesinin de önüne geçer. Edirne sadece tava ciğeriyle değil köftesiyle de meşhur bir kenttir" dedi.
X6n5OyW1NkOsmKDqNDnAEg.jpg

Edirne köftesinin tadının Türkiye'nin başka bir yerinde olmadığını savunan Zıpkınkurt, "Köftemiz hastalıktan ari bölgede yetişen hayvanların etinden imal ediliyor. Edirne köftesinin tadında doğada beslenen Trakya kıvırcık kuzusu ve genç dana etinin katkısı vardır. Dolayısıyla etin lezzeti köfteye geçer. Ustanın kattığı el emeği, mahareti de bunu taçlandırır" diye konuştu.
EBp9SqudhUWu1h_dFQ641g.jpg

Edirneli köfteci Fahrettin Haşimler de 1963'ten bu yana köftecilik yaptığını söyledi. Edirne köftesinin ününün her yere yayıldığını belirten Haşimler, "Almanya'dan dahi müşterilerimiz var. Yakınlarına sipariş veriyorlar, uçakla Almanya'ya köfte gönderiyoruz. Burada donduruyoruz, paket halinde Almanya'ya gönderiyoruz. Köftemiz çok beğeniliyor. Türkiye'nin her yerinden müşterimiz geliyor. Rumeli usulü Edirne köftemizin tadını alan peşini bırakmıyor" ifadelerini kullandı.
y-mSLk_I-EyD4xu1gxR1nA.jpg

Ailesinin 3 kuşaktır köftecilik yaptığını dile getiren Haşimler, "Müşterilerimiz Edirne köftesinin tadını seviyor. Kırklareli köftesi deyince eleştirmek istemiyorum ama daha basitine kaçıyorlar işin. Ben eti alıp yoğurduktan sonra bir gece bekletirim. Baharatını çeker, ertesi gün tekrar yoğrulur, tane tane hazırlanır, tepsilere dizilir. Ocağa koyarız, müşterimize sunarız" diye konuştu.
ScENDHIuaEez5_yTzXjDIw.jpg

Kırklareli Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Zafer Sürer ise Trakya'da en meşhur köftenin Kırklareli köftesi olduğunu söyledi. Istranca Ormanları'nın zengin coğrafyasında beslenen hayvanların etinden dolayı köftenin lezzetli olduğunu belirten Sürer, köftenin geçmişinin 1928 yılına dayandığını kaydetti.
iYIMnXzc-0Oxb56EJ6E6Eg.jpg

En güzel köftenin, hayvanın kaburgası ile bacağından alınan etlerin karıştırılmasıyla yapıldığını vurgulayan Sürer, "Edirne'de lokantacı arkadaşlarımız Edirne köftesinin daha meşhur olduğunu söylüyor ama köfte deyince Trakya'da ilk akla gelen Kırklareli köftesidir. Ciğer yiyeceksek Edirne, köfte yiyeceksek Kırklareli." diye konuştu.
 
Üst Alt