Lightyear 0'dan yeni rekor: Dünyanın en aerodinamik otomobili

Lightyear 0'dan yeni rekor:  Dünyanın en aerodinamik otomobili

Lightyear 0, 'Dünyanın en aerodinamik otomobili' unvanımı ele geçirmeyi başardı. Yüzde yüz elektrikli olan araç üstünü kaplayan güneş panelleri ile de dikkat çekiyor.

EUpK3Z6SJE-FnybtlR9mwg.jpg

2019 yılında ilk kez karşımıza çıkan ve geliştirmeleri devam eden Güneş enerjili elektrikli otomobil Lightyear 0’dan yeni bir rekor geldi.
e4x7-WGvlEW_U7J1ygJbUg.jpg

Elektrikli otomobiller için en belirleyici unsurlarıun başında menzil geliyor. Markalar araçlarının menzili artırmak için daha büyük ve yeni teknoloji bataryalar, güneş panelleri veya aerodinamik yapı gibi unsurları en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyor.
WksUvBRBvEqeqUskJ8M5qQ.jpg

Tanıtılmasının ardından adından sıkça söz ettiren Lightyear 0, bir kez daha gündemde. Daha önce üstünü kaplayan güneş panellerinin sağladığı menzille konuşulan model bu kez de geliştirdiği aerodinamik yapısıyla öne çıktı.
o6t3OR2nY0STPWQd2cNGTw.jpg

Lightyear 0’ın, daha önce 0.19 Cd olarak açıkladığı hava sürtünme katsayısını 0.175 Cd'ye indirmeyi başardığı açıklandı. Testlerle elde edilen bu değerle araç, ‘dünyanın en aerodinamik seri üretim otomobili’ olacak.
SGOoC_Ag6EKcSm8qXf1rbQ.jpg

Elektrikli otomobillerde menzil için çok önemli olan aerodinamik tasarım aracın verimliliğini de oldukça arttıracaktır. Şirket, otomobilin 60 kWsa’lik küçük bir batarya paketiyle bile tek şarjda 1000 km menzil sunacağına inanıyor.
xeU0zpncWE-UV5fwTwzvyw.jpg

Markanın iddiasına göre, ön, arka ve tavan kısmı tamamen güneş panelleriyle donatılan araç Hollanda gibi iklimlerde 2 ay, İspanya, Portekiz gibi daha sıcak iklimlerde yedi ay boyunca şarj etmeden şehir içi kullanım imkanı sunuyor.
E6P771VZS0m90UdUqs22fA.jpg

Bu da toplamda 6.000 ile 11.000 km arasında güneş panellerinde ücretsiz seyahat edilebileceği anlamına geliyor.
l5t1PKj2RkaR8-5-fYpDEQ.jpg

nejoAaEi7EGNgz_zrmu0dA.jpg
 
Üst Alt