ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi ne zaman gelecek? (ÖTV'de son durum)

ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi ne zaman gelecek? (ÖTV'de son durum)

ÖTV indirimiyle ilgili son durum binlerce vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. 2. el otomobil sektöründe yüksek fiyatlar nedeniyle durağanlık sürmeye devam ederken, otomobil almak isteyen vatandaşlar ÖTV indirimini bekliyor. Peki, ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi ne zaman gelecek?

sT2E9uUE0Eqvo-gnfvAVOA.jpg

ÖTV indirimine yönelik araştırmalar sürmeye devam ediyor. 2. el ve sıfır araç piyasasında meydana gelen durağınlığın ardından vatandaşlar otomobillerde ÖTV indirimi beklemeye başladı. Artan araç fiyatlarıyla birlikte 2. el otomobil satışlarında da alım-satım azaldı. Peki, ÖTV indirimi gelir mi? Otomobillerde ÖTV indirimi ne zaman gelecek?
MCy9yZi4LUGcPib01fwhlw.jpg

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ticari araçlar için ÖTV indirimi talep etti. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.Palandöken, yazılı açıklamasında, ulaşım sektöründeki esnafın sorunlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
UzRWvqwvYUOS5q6qwDXViw.jpg

Sektörde faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda bir defaya mahsus ÖTV indirimi yapılmasını talep eden Palandöken, "Otomobildeki kur artışı yüzde 100'ün üzerinde. Bu durumda daha önce yüzde 45 ÖTV'ye tabi bir otomobilin bugünkü ÖTV oranı yüzde 80 oldu. Daha da ötesi, vergisiz fiyatı 200 bin liranın altında otomobil kalmadığı için en düşük ÖTV oranı yüzde 80'e çıktı. Bu da araç fiyatlarının ekstra artmasına sebep oluyor. 2015'te olduğu gibi ticari araçlar için yeniden bir defaya mahsus ÖTV indirimi getirilmeli." ifadelerini kullandı.
VFyhDXKYAEy0DRorMXFsUg.jpg

Palandöken, araç fiyatlarının yükselmesi sebebiyle son dönemde zorunlu trafik sigortası ve kasko primlerinde aşırı yükseliş yaşandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:"ÖTV matrahı güncellenmediği için araçların ÖTV oranları ve dolayısıyla satış fiyatları 3 kat arttı. Sigortasızlığın önüne geçmek ve piyasaların canlanması için bir defaya mahsus ÖTV oranları sıfırlanmalı ve yine ÖTV oranlarının eski seviyesine dönmesi için matrah güncellemesi yapılmalı."
QBPGFl_T3kq6UvDe9it46A.jpg

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun söylemleri sonrasında ÖTV ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Nebati açıklamalarında, "Kimsenin bu tür sorumsuz konuşmalarla vatandaşları araç alma kararlarını yanlış yönlendirmeye hakkı yoktur. Bu tür davranışlar gerek vatandaşlara gerekse sektöre zarar verir. Kaldı ki şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur" ifadelerine yer vermişti.
GVFBfvZ45068Vrz2xGZoaA.jpg

Ağustos ayında ikinci el otomobillere getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı, yatırım amaçlı alımların önünü kesmiş olsa da, bu sefer de artan fiyatlar yüzünden aylardır bayilerde araç bulamayanların sıfır otomobile erişimi zorlaştı.
spinozh-QEiM0MizLrY__w.jpg

Araç alımlarında BDDK'nın getirdiği kredi sınırı ve kredilere erişimde yaşanan sıkıntılar da otomobil alımını zorlaştıran diğer etkenler arasında.Bu sebepler tüketicinin ÖTV güncellemesi ile fiyatların düşeceği ve otomobile erişimin kolaylaşacağı yönünde bir beklenti içerisine girmesine yol açtı.
 
Üst Alt