Otomobil göstergelerindeki arıza ve uyarı işaretleri ne anlama geliyor?

Otomobil göstergelerindeki arıza ve uyarı işaretleri ne anlama geliyor?

Otomobillerdeki teknolojiler geliştikçe arıza ve sorunlar da değişiyor. Teknolojiye ayak uyduran gösterge panellerindeki uyarı ve ikaz ışıkları da arttı. Bu işaretler araçların modeli ve yaşına göre değişkenlik gösterse de çoğu evrensel olarak standart. Peki göstergelerdeki arıza işaretleri nelerdir? Hangi ikaz ışığı hangi arızayı işaret eder?

M45Hg1CxRkqxToG6tJTssw.jpg

Kullandığımız araçlarda bulunan gösterge panellerinde her arıza veya ikaz için belirli işaretler bulunuyor. Bu işaretlerin çoğu standart olsa da bazıları araç modellerine ve yaşıan göre değişiklik gösterebilir. İşte göstergelerde görünen ikaz ve uyarı ışıklarının bazılarının anlamları...
NgOigAZd2UyLQfqfjR1E6w.jpg

Motor sıcaklığının olması gerekenden fazla olduğunu gösterir.
C1OFvPMK7ki_nz22P6eWUw.jpg

Aracı ilk çalıştırdığımızda yanan bu uyarı ışığı sonrasında sönmesi gerekir. Eğer sönmez veya hareket halinde yanarsa aracın servise götürülmesi gerekir.
5DKgzd99KEKYuDwSCwcMkw.jpg

Genellikle akü bitikken veya bir arıza olduğu durumlarda yanar. Arıza, şarj dinamosundan kaynaklı olduğuz zaman da bu ikaz ışığı yanar.
lY6bZcpUZkueRZGdorMkoQ.jpg

Aracın silecek suyunun bittiğini gösterir.
LZjsl_UczE6GkcZFT8c6Kw.jpg

Emniyet kemerinin takılı olmadığını gösteren işarettir. Yeni model araçlarda bütün koltuklar için ayrı ayrı uyarı işaretleri vardır.
1ixMqm_6jEu_EA7Qw6SHvA.jpg

El freni çekili veya fren sistemi arızalı. El freni çekildiğinde yanan bu uyarı el freni boşa alındığında söner.
txvl9IZUWESg782TeEpQsQ.jpg

93ESR1xOxUiwLIDfbIYZ9A.jpg

Uzun farların açık olduğunu gösterir.
P0A6htB7JESBSV0jflDCUw.jpg

Kısa farların açık olduğunu gösterir.
YQ7zrw0s4EahH9qPlslFEQ.jpg

Arabada kısa farlar, stop lambaları ve sinyal lambalarının açık
Lx5VcJQfbkqksw7BIWSD3w.jpg

Araçta bir veya birkaç kapının açık kaldığını gösterir. Yeni model otomobillerde hangi kapı açıksa o gösterilir.
1tkwdfF09kWgg30Rt6-psQ.jpg

Yağ basıncının düştüğü anlamına gelir.
LfLk_DPyuE2qBHPy0BgrxQ.jpg

Kontak açılınca yanar ve sönmezse veya sürüş anında yanarsa ABS sisteminde arız avar demektir.
zrRH7LcvvkWd9PMxs9LvXA.jpg

Airbag sisteminde bir hata veya arıza olması durumunda yanar.
F_L2eIGe5kaRFvDsE73zrA.jpg

1- Motor kızdırma bujileri ısınmış 2- Hız sınırlama 3- Cruise control aktif 4- Arka sis farları açık 5- Ön sis farları açık 6- ECO mod açık 7- Araç çekiş kontrol sistemi etkin
uP47uSxSGUSQDmCSVVr9Lw.jpg

r2P95RsX90qepTkZtCIKZg.jpg

Park etme yardım sistemi işareti.
ML_0-QT1nk-jLFbkhmindw.jpg

lK44U6dIYUyCoo-Y-Nm-Yw.jpg

Bazı araçlarda bulunan sensörler ve kameralarla aracınızı şeritte tutmanıza yardımcı olana sistemin açık olduğunu gösterir.
bkmgA1tlqUWt85UJdkg0mw.jpg

1 - Araç yakıt göstergesi. Yakıt düşük olduğunda yanar. 2- Aracın yakıt deposunun ne tarafta olduğunu gösterir. 3- Yakıt kapağı açık kaldığında yanar 4 ve 5 - Yakıt filtresindeki suyun maksimuma ulaştığını belirtir. 6 - Motor yakıt filtresinin kirli ya da arızalı olduğunu gösterdi.
ZyeT7OAo5UOTwQjTH15yUA.jpg

1- Kızdırma Bujisi Uyarı Lambası 2- Dizel partikül filtresi işareti 3- Bagaj kapağı açık uyarısı 4- Kaput açık uyarısı 5- Motorun çalışması için frene basın 6- Otomatik vitesli araçlarda vites kolunu kullanmak için frene basıılması gerektiğini gösterir.
HpYw-5yda0Oe7d-EeS7Q_Q.jpg

1- Hidrolik direksiyon arızası 2- süspansiyon sisteminde arıza 3- Otomatik vites arızası 4- Kış modu 5- Buzlu ve kaygan zemin işareti 6- Aşınmış fren balataları 7- ABS sisteminde arıza (Araç ilk çalıştığında yanar ve söner. Sönmezse veya sürüş sırasında yanarsa arıza gösterir)
e_5yMVFlhEaaileJsLTtsg.jpg

1- Direksiyon kilidi uyarısı 2- Kör nokta uyarısı 3- Park yardımcı sistemi 4- Park yardım pilotu etkin 5- Yorgunluk uyarısı 6- AWD / 4WD kilit modu etkin 7- 4 çekere geçiş sisteminde arıza
 
Üst Alt