Porsche Taycan Nürburgring’de rekor kırdı: Tesla'yı geride bıraktı

Porsche Taycan Nürburgring’de rekor kırdı: Tesla'yı geride bıraktı

Porsche Taycan Turbo S Nürburgring turunda rekor kırdı. Elektrikli otomobil, Eylül ayında Tesla'ya geçen rekoru geri aldı. Taycan Turbo S, Nürburgring'i 7 dakika 33 saniyede tamamlayarak pisti bugüne kadar en hızlı şekilde geçen ilk seri üretim tamamen elektrikli otomobil oldu.

Tanıtıldığı günden itibaren dikkatleri çekmeyi başaran Porsche Taycan, dünyaca ünlü zorlu Nürburgring pistinin 'en hızlı seri üretim elektrikli otomobili' unvanını geri aldı.

Porsche Taycan Turbo S'in 2019'da kırdığı hız rekorunu Tesla Model S Plaid 2021 yılında geçmişti. Porsche sürücüsü Lars Kern, pisti Taycan Turbo S ile yedi dakika 33 saniyede tamamlayarak 2 saniye farkla tahtı geri almayı başardı.

Piste çıkan araçta seri üretim araca göre ağırlık bakımından çok fark bulunmazken, yarış koltukları ve takla kafesi modifiyesi bulunuyor.

YENİ PERFORMANS KİTİ

Taycan Turbo S, yeni performans kiti ve Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC) işle donatıldı.

Porsche Tequipment tarafından sunulan Performans kiti şu anda sadece Almanya'da ve yalnızca 2023 model Taycan Turbo S spor sedan için satılıyor. Bu otomobillerin üretimine Temmuz 2022'nin sonlarında başlanırken, performans kitinin de yıl sonundan itibaren satışa sunulması bekleniyor.

KALKIŞ KONTROLÜ İLE 761 PS GÜÇ

Elektrikli otomobiller arasındaki Nürburgring rekorunun tekrar Porsche’de olmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Taycan Model Grubu Başkan Yardımcısı Kevin Giek, "Bu tur zamanı sadece yeni performans kitimizin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda Taycan'ın spor otomobil genlerini de bir kez daha gözler önüne seriyor." dedi.

Turbo S modelinin 460 kW'a (625 PS) varan gücü, başarısında önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Kalkış Kontrolü aktif ve otomobil durağan haldeyken maksimum 560 kW (761 PS) güce ulaşılabiliyor.

Volkswagen

Taycan seri üretim araçlar için rekorun sahibi olsa da elektrikli modeller arasında parkuru daha hızlı tamamlayan araçlar mevcut. Mayıs 2017'de parkuru 6 dakika 45 saniyede tamamlayan Nio EP9'dan sadece 15 adet üretilecek.

Volkswagen I.D. R, 2019'da parkuru 6 dakika 5 saniyede tamamlamayı başarmıştı.

Volkswagen I.D. R, 680 beygir güç üreten iki elektrik motoruyla 0'dan 100'e hızlanmasını 2.25 saniyede tamamlıyor.
 
Üst Alt