Renk psikolojisine göre ev dekorasyonunda hangi renkleri kullanmalı?

Renk psikolojisine göre ev dekorasyonunda hangi renkleri kullanmalı?

Ev dekorasyonunun ve renklerin insan psikolojiisi ve ruh sağlığı üzerinde etkili olduğunu öne süren bir araştırma, özellikle renk konusunda dikkatli olmanızı öneriyor. Uyum, denge ve huzura ulaşmak için evinizde kullandığınız renkleri dikkatli bir şekilde seçin.

9AKntjkeSEWuc61DB8JHmA.jpg

Uzmanlara göre evinizin dekorasyonu ve kullandığınız renkler, huzurunuzu büyük ölçüde etkiliyor. Çinlilere özgü feng shui'ye göre evinizde kullandığınız mobilyalar ve dekor, modunuzu olumlu yada olumsuz olarak etkiliyor. ABD'deki Minnesota Üniversitesi, birinci sınıfa giden 30 öğrenci ile bir çalışma yaptı. Yapılan araştırmada kırmızı renkteki bir odanın yeşil renkteli bir odaya kıyasla öğrencilerin stres seviyesini artırdırdığı gözlemlendi. İşte ruh sağlığınıza iyi gelen ve modunuzu yükselten renkler...
lGnJoke6uUCV9VHYwfWMpw.jpg

Yeşil Doğa ile özdeşleştirilen yeşilin stres seviyelerini azalttığı ve pozitiflik duygusunu teşvik ettiği biliniyor. Pastel tondaki yeşil renklerin, odaklanma süresini ve verimliliğini artırdığı öne sürülüyor. Mavi Mavi gibi soğuk renklerin sakinleştirici bir etkisi olduğu düşünülür. Kan şekerini düşürme ve uykusuzluğu engellemede etkili olan mavi renkler, yatak odası için mükemmel bir renk olabilir.
VjAFhb_Ri0SWXa0-jO97Uw.jpg

Açık pembe ya da pembe 30 öğrencinin katıldığı araştırmada pembe tonlarının stres seviyesini azaltabildiğini gözlemlendi. İsviçre’deki hapishanelerde mahkumların pembe odalara yerleştirildi ve psikologların ofislerini özellikle pembe seçtiği belirtiliyor. Beyaz Temizlik ve tazelikle ilişkilendirilen beyaz, aynı zamanda sakinlik ve huzur veriyor. Beyaz olarak nitelendirilse de koyu beyazlardan veya grilerden kaçınmakta fayda var.
E1HQXGydjUC4JlJzEv7Utw.jpg

Araştırma sonuçlarına göre psikolojiyi kötü etkileyebilen renkler ise şöyle; KırmızıKırmızı oldukça güçlü ve baskın bir renk. Ancak bu rengin, stres, anksiyete ve öfkeyi tetiklendiği vurgulanıyor. Gri Nötr bir renk gibi görünse de gri ne evinizi ne de yatak odanız için ideal bir renk değil. Gri genellikle kasvet, soğukluk ve depresyonla ilişklendiriliyor. Endüstriyel alanlarda ve beton manzarasında sıklıkla kullanılan bir renk. Parlak sarı Heyecan, mutluluk ve Güneş ışığıyla ilişkilendirilen parlak sarı, uzmanlara göre ev dekorasyonu için ideal bir renk değil. Parlak sarının uyumaya çalışırken verimsiz olabileceği kanıtlandı Koyu kahverengi veya siyah Ev dekorasyonunda karanlık ve iç karartıcı hissettiren renklerden uzak durmak gerekiyor. Koyu renkteki renkler üzüntü, yalnızlık ve korku hissettirebilir.
 
Üst Alt