Robot sanatçı Ai Da milletvekillerini dinlerken uyuyakaldı

Robot sanatçı Ai Da milletvekillerini dinlerken uyuyakaldı

'Dünyanın ilk ultra gerçekçi yapay zekalı hümanoid robot sanatçısı' olarak bilinen Ai-Da, İngiliz milletvekilleriyle bir araya geldi. Ai Da'nın parlamento üyelerinin soruları esnasında bir ara uyuyakaldığı öğrenildi.

ahjKH8x1jUiW4SbsqfY38w.jpg

Robot sanatçı Ai Da, dün İngiliz milletvekilleriyle bir araya gelerek yeni teknolojilerin yaratıcı endüstrileri nasıl etkileyeceğine dair konuştu. 'Dünyanın ilk ultra gerçekçi yapay zekalı hümanoid robot sanatçısı' olarak bilinen Ai Da, İngiltere parlamentosunda düzenlenen etkinlikte milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Sputnik'in haberine göre, Oxford Üniversitesi'nden bilim insanlarınca geliştirilen robot sanatçı, eserlerinin insan üretimi eserlerden ne gibi farklılıkları olduğu sorusuna "Ben bilgisayar programları ve algoritmalarından oluşuyorum ve bunlara bağlıyım. Ancak canlı olmasam da hala sanat yaratabilirim" diye yanıt verdi.
aO_xICp6IE6vqMjU_awzQw.jpg

Yerel medyada yer alan haberlerde, Ai Da'nın parlamento üyelerinin soruları esnasında bir ara uyuyakaldığı, uyandırılma süreci sırasında ise kendisine güneş gözlüğü giydirildiği belirtildi.
5_z67JPiC0iZsPu0cG74Kw.jpg

İsmini İngiliz matematikçi Ada Lovelace'in adından alan Ai-Da'nın aralarında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in portresinin de yer aldığı pek çok eseri bulunuyor. Robot sanatçının bazı eserleri sanat galerilerinde de sergilendi.
n0OTUE8950m5PqX9YqrJ-w.jpg

Lordlar Kamarası İletişim ve Dijital Komitesi teknolojinin yaratıcı endüstride çalışanlar üzerindeki etkileri konusunda, insansı robotun yanı sıra bu konudaki uzmanlar ve akademisyenlerden de bilgi aldı.
ni86qENRc0-7qSwt4nE2bw.jpg

Tablolarını nasıl ürettiğine dair sorulan bir soruya yanıt veren Ai Da, yapay zeka algoritmalarını, gözlerindeki kameraları ve robotik kolunu kullandığını söyledi.
GTd_FK4iDEmQQX2AC1udPQ.jpg

Şiir yazma konusunda ise yaygın içerikleri şiirsel yapıları anlamak için 'büyük bir metin külliyatını analiz etmenin' kendisine yardımcı olduğunu belirten Ai Da, "Bunun insanlardan farkı bilinç. Şiirler hakkında konuşabilmeme rağmen, öznel deneyimlerim yok" dedi.
 
Üst Alt