Rock'n roll'un kralı Elvis Presley'in hayatı (45. ölüm yıl dönümü)

Rock'n roll'un kralı Elvis Presley'in hayatı (45. ölüm yıl dönümü)

Bugün dünyada 'rock'n roll'un kralı' ya da kısaca 'kral' olarak tanınan Elvis Presley'in 45. ölüm yıl dönümü. İşte Elvis hakkında bilmeniz gerekenler...

8LpiXkwGv0KNDIt-GykqMA.jpg

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN YER Elvis Presley 16 Ağustos 1977’de Graceland’deki evinde hayatını kaybetti. Evi, ölümünden sonra halka açıldı. Bu tarihi yapı, her yıl yaklaşık yarım milyonu bulan ziyaretçi sayısıyla Amerika’da Beyaz Saray’dan sonra en çok ziyaret edilen yer olma özelliğini taşıyor.
nnmH1t4BqEGa68Z-KwUt2g.jpg

Graceland, her yıl düzenlenen doğum günlerine, sertifikalı açık artırmalara ve hayran kulübü etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
8RLjgPM9tEu3kKN-Wwy0Eg.jpg

SoundExchange’e göre Elvis, son on yılın dijital ortamda en çok dinlenen sanatçısı. Billboard listelerinde dört ayrı on yıllık zaman diliminde zirveye ulaşan Presley, 'Kral' lakabıyla tanınıyor.
VJtAvpX7xkixGyBdFZ4C5Q.jpg

Beatles üyeleri 1965’te Elvis’le görüşmelerinden hayal kırıklığıyla ayrılmış olsa da birlikte doğaçlama müzik yaptılar. Diğer birçok müzisyenin yanı sıra Fab Four da Kral’ın etkisinde kaldıkları bir müzisyen olarak anıyor.
8DCrewsGL06JP5JEiHcWIw.jpg

Peki ya Elvis kimlerden ilham aldı? Gospel şarkıcısı Sister Rosetta Tharpe’ye tapardı, country şarkıcısı Hank Show’un şarkılarını bilirdi ve Marlon Brando ve James Dean’den de ‘dahi’ olarak bahsederdi.
89BuC-JpBkKhLKbZedf__Q.jpg

Elvis, tiyatroculara 1960’dan beri ilham vermeye devam ediyor. Bye Bye Birdie, Elvis’in şöhrete ulaşan yolu üzerineyken, Jukebox Musical 1977’de Londra’daki Astoria Tiyatrosu’nda perdelerini açtı.
oLL5QS4xrkWOqvQJa-ckcA.jpg

Joe DiPietro’nun kaleme aldığı All Shook Up, 2005’de Broadway’de çok ses getirdi. Elvis Presley, Johnny Cash, Jerry Lee Lewis ve Carl Perkins’in 1956’da bir araya gelerek doğaçlama müzik yaptıkları efsanevi günden esinlenen bir müzikal olan The Million Dollar Quartet da 2013 yılının yapımlarındandı.
pkRYZOukfEqoI6exaJXlcA.jpg

1978’de, Elvis’in ölümünden bir yıl sonra, Grenada onu adına basılan posta pullarıyla onurlandıran ilk ülke oldu.
IRfo8UHYVky7OIiK5zxuYA.jpg

1988’de Almanya, 1993’te de ABD Grenada’yı izleyen ülkelerdi. İnternet ve sosyal medya döneminden önce 1.2 milyon Amerikalı pulun üstüne basılacak resmi oyladı ve çoğunluk oyunu genç Elvis’ten yana kullandı. Bu pul, 500 milyonla tüm zamanların en çok satan hatıra pulu oldu.
6_TdF1rdsUm7cHnv-J88Aw.jpg

1989'dan 1991'e kadar Rock müzik türünde en çok sevilen müzisyenleri ödüllendiren ve film endüstrisinden ünlü isimlerin de katıldığı Uluslararası Rock Ödülleri kazananlara bir bronz Elvis heykelciği verdi. Eric Clapton ve Ozzy Osbourne bu ödülü evine götüren şanslı isimler arasında.
G2oVAyIzMUOcKYsYd7Fmvw.jpg

Brüksel'in belki de en ünlü çocuğu olan heykel Manneken Pis kendi Elvis kostümüne sahip. Heykele zaman zaman giydirilen özel kıyafetlere 1999’da giydiği 'Kral’ın kostümü de dahil.
ouTCZA4HfUGGga6otnJ97A.jpg

Aralık 2011’de üç koleksiyoncu Düsseldorf’ta bir Elvis Müzesi açtılar. Müzede bir seferde bin 500 üründen 600'ü sergilenebiliyor. Çoğunlukla Almanya’da çekilen GI Blues filmindeki parçalardan oluşan koleksiyon, genel olarak sanatçının kişisel hayatına ilişkin detayları gösteriyor.
OcN-26xIzkSp3PTD2f5WRQ.jpg

Kasım 2013’de 16 yaşındaki David Thibault, Quebec’deki Elvis canlandırması yarışmasına katıldı ve kazandı. Bölgenin yerel televizyonu "Blue Christmas"ı seslendiren genç müzisyenin videosunu çekerek YouTube’a yükledi ve video 10 gün içerisinde 7.4 milyon kez tıklandı. Thibault 12 yaşından beri Kral’ı canlandırıyor, ancak şimdi kendi sanatçı kişiliğini geliştirmek istiyor.
kIUruQKMCk6u2T3rAGDHGw.jpg

2007’de BBC Dünyanın En Büyük Elvis’i’ isimli bir televizyon konsepti başlattı. Kazananlardan biri Pensilvanya’dan Shawn Klush oldu.
TFoqIVPfgki5k1T2ktkx-A.jpg

Bunun yanı sıra, Graceland kendi Elvis’e Saygı Sanatçı Yarışması konseptine sahip; 38 ülkede resmi Elvis hayran kulüpleri bulunuyor ve Bad Nauheim’da 2002’den beri Avrupa Elvis Festivali düzenleniyor.
q26nsartkUa-Nnirrv6QQg.jpg

Kolyelerden özel baskılı yumurtalara birçok Elvis eşyası hala çok satıyor. Graceland’ı da işleten Elvis Presley Kuruluşları, özel bir şirket ve Kral’ın taşınmazlarının lisansını yönetiyor.
FiyLGYpceEuhcnSq3HqC4Q.jpg

Forbes'un hala kazanan ölü yıldızlar listesine göre, Elvis Presley, 2016 yılında 27 milyon dolar kazandı ve bir milyon albüm sattı. Presley ayrıca devamlı olarak Michael Jackson ve Elizabeth Taylor ile birlikte zirvede ya da zirveye yakın yerlerde yer alıyor.
 
Üst Alt